Ordynariat Polowy WP

Parafia Wojskowa pw. Św. Jana z Dukli w Śremie

Ordynariat Polowy WP Ordynariat Polowy WP Ordynariat Polowy WP
Parafia pw. św. Jana z Dukli w Śremie

ul. Sikorskiego 2, 63-100 ŚREM
Nr konta: 56 9084 0003 2002 0000 2016 0001

Proboszcz Parafii
tel.: 261 524 710
tel. kom.: 519 039 198

Msze Św.

Niedziela: 9:00, 11:00
Wtorek, Środa,
Piątek, Sobota: 17:00
Czwartek: 8:00
Kancelaria parafialna
czynna po każdej Mszy św.

Ordynariat Polowy WP

Uroczystość pośmiertnego awansowania

3 października 2019

3 października 2019 na terenie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie odbyła się uroczystość pośmiertnego awansowania na stopień generała brygady, płk. dypl. Mieczysława Mozdyniewicza.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą w kościele Najświętszego Zbawiciela w Pleszewie. Mszy św. przewodniczył Proboszcz ks. Henryk Lemke, w koncelebrze był ks. mjr Grzegorz Bechta ? kapelan Garnizonu Jarocin, Śrem i Leszno.

Następnie pod tablicą upamiętniającą Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Pleszew, św. Jana Pawła II zapalono znicze oraz złożono wieńce. Po sformowaniu kolumn, ulicami miasta odbył się przemarsz pododdziałów do miejsca głównej części uroczystości. Na terenie byłych pleszewskich koszar przeprowadzono uroczysty Apel z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej pod dowództwem kpt. Macieja Bukowskiego.

Na miejscu uroczystości dokonano aktu odsłonięcia tablicy upamiętniającej postać Mieczysława Mozdyniewicza, którego postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 11 marca 2019 roku, mianowano na stopień generała brygady. Tablicę poświęcił kapelan Garnizonu ks. mjr Grzegorz Bechta.

Gen. bryg. Mieczysław Mozdyniewicz był dowódcą 70. Pułku Piechoty w Pleszewie w latach 1927-1935. Następnie dowodził 17. Wielkopolską dywizją Zmechanizowaną w Gnieźnie gdzie prowadził walki w bitwie nad Bzurą podczas II Wojny Światowej. W czasie trwania kampanii wrześniowej trafił do niewoli i tam kierował tajną organizacją obozową współpracującą z Komendą Główną Armii Krajowej. Zmarł 26 października 1975 roku w Słupsku, gdzie został pochowany na cmentarzu parafialnym. 

W uroczystości wzięli udział m. in. przedstawiciele władz państwowych z sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP panem Andrzejem Derą na czele, przedstawiciele służb mundurowych, władz samorządowych, liczne poczty sztandarowe, młodzież szkolna oraz lokalna społeczność.

Uroczystość uświetniła Wojskowa Asysta Honorowa z Jarocina oraz Orkiestra Wojskowa z Torunia.

Tekst: ppor.Maciej ŻUREK

Zdjęcia za: https://pleszew.naszemiasto.pl/mieczyslaw-mozdyniewicz-generalem-posmiertny-awans/ar/c1-7365479

Historia

Kościół powstał w zaadaptowanym budynku pochodzącym zprzełomu XIX iXX wieku - dawniej ujeżdżalni. Po II wojnie światowej w budynku tym mieściła się sala widowiskowo-kinowa. Prace adaptacyjne trwały od 11 lutego 1998r. do 30 czerwca 1998r. 20 września 1998r. Biskup Polowy WP gen.dyw.dr Sławoj Leszek Głódź dokonał aktu poświęcenia...

Czytaj więcej

Patron

Św. Jan urodził się w Dukli w rodzinie mieszczańskiej okolo 1414r. Studiował w Dukli i w Krakowie. W okresie młodości przez jakiś czas przebywał na pustelni w pobliskich lasach pod Cergową. Za przykładem Chrystusa, który działalność publiczną rozpoczął od pobytu na pustyni. Św. Jan oddalił się od codziennych zajec. Przez modlitwę i samotność chciał...

Czytaj więcej

Ordynariat Polowy - Śrem

Do Ordynariatu Polowego należą katolicy: żołnierze zawodowi, ich współmałżonkowie, dzieci, także pełnoletnie, o ile mieszkają w domu rodziców oraz dzieci i krewni zamieszkujący razem z nimi; żołnierze w czynnej służbie wojskowej (niezawodowi), w czasie pełnienia tej służby; pracownicy cywilni, zatrudnieni na stałe w jednostkach (instytucjach) wojskowych...

Czytaj więcej