Ordynariat Polowy WP

Parafia Wojskowa pw. Św. Jana z Dukli w Śremie

Ordynariat Polowy WP Ordynariat Polowy WP Ordynariat Polowy WP
Parafia pw. św. Jana z Dukli w Śremie

ul. Sikorskiego 2, 63-100 ŚREM
Nr konta: 56 9084 0003 2002 0000 2016 0001

Proboszcz Parafii
tel.: 261 524 710
tel. kom.: 519 039 198

Msze Św.

Niedziela: 9:00, 11:00
Wtorek, Środa,
Piątek, Sobota: 17:00
Czwartek: 8:00
Kancelaria parafialna
czynna po każdej Mszy św.

Ordynariat Polowy WP

Święto Wojska Polskiego w Garnizonie Śrem – 12 sierpnia 2016 r.

12 sierpnia 2016

W dniu 12 sierpnia 2016 r. w śremskim garnizonie obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczęto Maszą Św. w Kościele Garnizonowym pw. Św. Jana z Dukli. Mszy św. przewodniczył ks. dziekan Marian Brucki a w koncelebrze byli ks. ppłk Krzysztof Górski ? były proboszcz i ks. kpt. Grzegorz Bechta ? obecny proboszcz i kapelan Garnizonu, który wygłosił kazanie. W uroczystościach uczestniczyli m.in. miejscy włodarze, przedstawiciele zaprzyjaźnionych służb mundurowych, przedstawiciele organizacji, związków i stowarzyszeń współpracujących z jednostką oraz młodzież szkolna i mieszkańcy Śremu.

Po mszy św. uczestnicy uroczystości przemieścili się do Parku im. Powstańców Wielkopolskich pod Pomnik Żołnierza Polskiego gdzie został przeprowadzony uroczysty apel. Po zajęciu miejsc przez pododdziały i kompanię honorową, na miejsce uroczystości przybył Dowódca Garnizonu wz. Mjr Daniel DĄBEK, któremu meldunek o gotowości do apelu złożył por. Michał NIEDZIELA. Następnie wciągnięto flagę państwową na maszt i został odegrany hymn państwowy.

W swoim przemówieniu skierowanym do zgromadzonych mjr Daniel DĄBEK, nawiązał do bitwy z dnia 15 sierpnia 1920 r. w której Armia Polska pokonała wojska bolszewickie i ocaliła niedawno odzyskaną niepodległość. Kończąc, wszystkim wyróżnionym złożył gratulacje, życząc pomyślności w życiu osobistym i w codziennej służbie dla dobra Ojczyzny.

W dalszej części apelu zostały odczytane rozkazy o mianowaniu na kolejne stopnie wojskowe oraz decyzja Ministra Obrony Narodowej w sprawie nadania Medalu ?Za zasługi dla obronności kraju?.

Na koniec przemówienie wygłosił Starosta Powiatu Śremskiego Zenon JAHNS, który podkreślił istotną rolę wojska w zapewnieniu bezpieczeństwa i utrzymaniu pokoju. Wspomniał też o znaczeniu śremskich jednostek w środowisku lokalnym.

Ostatnim elementem było złożenie wieńców i kwiatów pod pomnikiem Żołnierz Polskiego.

Malwina Wiciak

Historia

Kościół powstał w zaadaptowanym budynku pochodzącym zprzełomu XIX iXX wieku - dawniej ujeżdżalni. Po II wojnie światowej w budynku tym mieściła się sala widowiskowo-kinowa. Prace adaptacyjne trwały od 11 lutego 1998r. do 30 czerwca 1998r. 20 września 1998r. Biskup Polowy WP gen.dyw.dr Sławoj Leszek Głódź dokonał aktu poświęcenia...

Czytaj więcej

Patron

Św. Jan urodził się w Dukli w rodzinie mieszczańskiej okolo 1414r. Studiował w Dukli i w Krakowie. W okresie młodości przez jakiś czas przebywał na pustelni w pobliskich lasach pod Cergową. Za przykładem Chrystusa, który działalność publiczną rozpoczął od pobytu na pustyni. Św. Jan oddalił się od codziennych zajec. Przez modlitwę i samotność chciał...

Czytaj więcej

Ordynariat Polowy - Śrem

Do Ordynariatu Polowego należą katolicy: żołnierze zawodowi, ich współmałżonkowie, dzieci, także pełnoletnie, o ile mieszkają w domu rodziców oraz dzieci i krewni zamieszkujący razem z nimi; żołnierze w czynnej służbie wojskowej (niezawodowi), w czasie pełnienia tej służby; pracownicy cywilni, zatrudnieni na stałe w jednostkach (instytucjach) wojskowych...

Czytaj więcej