Ordynariat Polowy WP

Parafia Wojskowa pw. Św. Jana z Dukli w Śremie

Ordynariat Polowy WP Ordynariat Polowy WP Ordynariat Polowy WP
Parafia pw. św. Jana z Dukli w Śremie

ul. Sikorskiego 2, 63-100 ŚREM
Nr konta: 56 9084 0003 2002 0000 2016 0001

Proboszcz Parafii
tel.: 261 524 710
tel. kom.: 519 039 198

Msze Św.

Niedziela: 9:00, 11:00
Wtorek, Środa,
Piątek, Sobota: 17:00
Czwartek: 8:00
Kancelaria parafialna
czynna po każdej Mszy św.

Ordynariat Polowy WP

Święto Wojska Polskiego w Garnizonie Śrem i Jarocin

15 sierpnia 2017

Jarocin

W dniu 14 sierpnia 2017 r. o godzinie 10:00 na terenie koszar 16 jarocińskiego batalionu rozpoczął się uroczysty apel. Po wejściu na plac pododdziałów, nastąpiło złożenie meldunku dowódcy ppłk Jarosławowi Grzesznikowi, przez dowódcę uroczystości kpt. Radosława Staszaka, po którym Dowódca dokonał przeglądu pododdziałów. Następnie uroczyście podniesiono flagę państwową na maszt i odśpiewano hymn narodowy.

Uroczystość uświetnili swoją obecnością m.in. Burmistrz Jarocina p. Adam Pawlicki, Starosta Jarociński p. Teodor Grobelny, radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego p. Jan Grzesiek, Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu ppłk. Marek Kosicki, kapelan Garnizonu ks. kpt. Grzegorz Bechta, przedstawiciele władz samorządowych, zaprzyjaźnionych służb mundurowych, organizacji, związków i stowarzyszeń współpracujących z jednostką, weterani, kombatanci, emeryci wojskowi oraz mieszkańcy Jarocina.

W swoim przemówieniu skierowanym do zgromadzonych Dowódca batalionu, sięgnął do historii Bitwy Warszawskiej, nakreślając chwalebne zwycięstwo sił dowodzonych przez Marszałka Józefa Piłsudskiego nad przeważającymi siłami nacierającej armii bolszewickiej, podkreślając wagę tego zdarzenia dla współczesnych losów wolnego i demokratycznego państwa.

W części okolicznościowej apelu zostały odczytane rozkazy i decyzje wyższych przełożonych oraz rozkaz Dowódcy Batalionu z okazji Święta Wojska Polskiego, na podstawie których odbyła się ceremonia wręczenia aktów mianowania na kolejne stopnie wojskowe, nadania odznaczeń resortowych oraz wręczenia wyróżnień.

Po uroczystym apelu odbył się pokaz sprzętu wojskowego, a dzieci miały niepowtarzalną okazję poczęstować się słodyczami rozwożonymi przez wojskowe roboty Mobilnego Zespołu Rozminowania EOD.

 

Śrem

Tego samego dnia, ale o godz.: 13:00 w parku im. Powstańców Wlkp w Śremie pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego odbył się uroczysty apel. Po zajęciu miejsc przez pododdziały i kompanię honorową, na miejsce uroczystości przybył Dowódca Garnizonu ppłk Zbigniew Roszak, któremu meldunek o gotowości do apelu złożył dowódca uroczystości mjr Daniel Dąbek. Następnie wciągnięto flagę państwową na maszt i został odegrany hymn państwowy.

W dalszej części apelu zostały odczytane rozkazy o mianowaniu na kolejne stopnie wojskowe.

Na koniec przemówienie wygłosił Starosta Powiatu Śremskiego, który podkreślił istotną rolę wojska w zapewnieniu bezpieczeństwa i utrzymaniu pokoju. Ostatnim elementem było złożenie wieńców i kwiatów pod pomnikiem Żołnierz Polskiego.

W dniu 15 sierpnia 2017 r. w śremskim garnizonie obchody Święta Wojska Polskiego uczczono uroczystą Mszą Św. w Kościele Garnizonowym p.w. Św. Jana z Dukli, którą odprawił kapelan ks. kpt. Grzegorz Bechta. W uroczystościach uczestniczyli m.in. miejscy włodarze, przedstawiciele zaprzyjaźnionych służb mundurowych, przedstawiciele organizacji, związków i stowarzyszeń współpracujących z jednostką, weterani, pracownicy wojska oraz młodzież szkolna i mieszkańcy Śremu.

Historia

Kościół powstał w zaadaptowanym budynku pochodzącym zprzełomu XIX iXX wieku - dawniej ujeżdżalni. Po II wojnie światowej w budynku tym mieściła się sala widowiskowo-kinowa. Prace adaptacyjne trwały od 11 lutego 1998r. do 30 czerwca 1998r. 20 września 1998r. Biskup Polowy WP gen.dyw.dr Sławoj Leszek Głódź dokonał aktu poświęcenia...

Czytaj więcej

Patron

Św. Jan urodził się w Dukli w rodzinie mieszczańskiej okolo 1414r. Studiował w Dukli i w Krakowie. W okresie młodości przez jakiś czas przebywał na pustelni w pobliskich lasach pod Cergową. Za przykładem Chrystusa, który działalność publiczną rozpoczął od pobytu na pustyni. Św. Jan oddalił się od codziennych zajec. Przez modlitwę i samotność chciał...

Czytaj więcej

Ordynariat Polowy - Śrem

Do Ordynariatu Polowego należą katolicy: żołnierze zawodowi, ich współmałżonkowie, dzieci, także pełnoletnie, o ile mieszkają w domu rodziców oraz dzieci i krewni zamieszkujący razem z nimi; żołnierze w czynnej służbie wojskowej (niezawodowi), w czasie pełnienia tej służby; pracownicy cywilni, zatrudnieni na stałe w jednostkach (instytucjach) wojskowych...

Czytaj więcej