Ordynariat Polowy WP

Parafia Wojskowa pw. Św. Jana z Dukli w Śremie

Ordynariat Polowy WP Ordynariat Polowy WP Ordynariat Polowy WP
Parafia pw. św. Jana z Dukli w Śremie

ul. Sikorskiego 2, 63-100 ŚREM
Nr konta: 56 9084 0003 2002 0000 2016 0001

Proboszcz Parafii
tel.: 261 524 710
tel. kom.: 519 039 198

Msze Św.

Niedziela: 9:00, 11:00
Wtorek, Środa,
Piątek, Sobota: 17:00
Czwartek: 8:00
Kancelaria parafialna
czynna po każdej Mszy św.

Ordynariat Polowy WP

Śrem – oddano hołd zamordowanym synom ziemi śremskiej z 20 października 1939 r.

20 października 2016

W czwartek 20 października na Placu 20 Października odbyły się uroczystości związane z 77 rocznicą rozstrzelania przez hitlerowców synów Ziemi Śremskiej.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w intencji zabitych odprawioną w kościele Farnym. Mszy św. przewodniczył ks. dziekan Marian Brucki, wraz z kapłanami miasta wśród których był proboszcz parafii wojskowej ks. kpt. Grzegorz Bechta. Homilię wygłosił Ks. Jan Bednarek z Parafii p.w. NNMP w Wieruszowie. Kaznodzieja ukazał sylwetkę jednej z rozstrzelanych osób ? ks. Antoniego Rzadkiego. Ksiądz ten zgłosił się na ochotnika za jednego z wytypowanych osób, ojca wielodzietnej rodziny, ale Niemcy nie uwzględnili tego i dołączyli go do grupy rozstrzelanych.

Po Mszy św. odbyła się krótka modlitwa przy mogile zamordowanych a zebrani przemaszerowali na Rynek śremski gdzie oddali hołd ofiarom mordu. Odczytano apel poległych, oddano salwę honorową oraz złożono wieńce i zapalono znicze.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz gminnych oraz powiatowych, poczty sztandarowe, duchowieństwo, przedstawiciele szkół, instytucji, harcerze, kompania honorowa Wojska Polskiego z 6 Batalionu Dowodzenia Sił Powietrznych w Śremie wraz z dowódcą ppłk Zbigniewem Roszakiem oraz dowódcą 6 Batalionu Chemicznego ppłk Bogdanem Markiem, Orkiestra Dęta im. M. Zielińskiego oraz mieszkańcy gminy Śrem.

Goście przybyli na uroczystość mogli zobaczyć spektakl Hamlet Williama Szekspira w reżyserii Adama Walnego. Spektakl został wystawiony w technice podwodnych marionetek przez Walny-Teatr.

Historia

Kościół powstał w zaadaptowanym budynku pochodzącym zprzełomu XIX iXX wieku - dawniej ujeżdżalni. Po II wojnie światowej w budynku tym mieściła się sala widowiskowo-kinowa. Prace adaptacyjne trwały od 11 lutego 1998r. do 30 czerwca 1998r. 20 września 1998r. Biskup Polowy WP gen.dyw.dr Sławoj Leszek Głódź dokonał aktu poświęcenia...

Czytaj więcej

Patron

Św. Jan urodził się w Dukli w rodzinie mieszczańskiej okolo 1414r. Studiował w Dukli i w Krakowie. W okresie młodości przez jakiś czas przebywał na pustelni w pobliskich lasach pod Cergową. Za przykładem Chrystusa, który działalność publiczną rozpoczął od pobytu na pustyni. Św. Jan oddalił się od codziennych zajec. Przez modlitwę i samotność chciał...

Czytaj więcej

Ordynariat Polowy - Śrem

Do Ordynariatu Polowego należą katolicy: żołnierze zawodowi, ich współmałżonkowie, dzieci, także pełnoletnie, o ile mieszkają w domu rodziców oraz dzieci i krewni zamieszkujący razem z nimi; żołnierze w czynnej służbie wojskowej (niezawodowi), w czasie pełnienia tej służby; pracownicy cywilni, zatrudnieni na stałe w jednostkach (instytucjach) wojskowych...

Czytaj więcej