Ordynariat Polowy WP

Parafia Wojskowa pw. Św. Jana z Dukli w Śremie

Ordynariat Polowy WP Ordynariat Polowy WP Ordynariat Polowy WP
Parafia pw. św. Jana z Dukli w Śremie

ul. Sikorskiego 2, 63-100 ŚREM
Nr konta: 56 9084 0003 2002 0000 2016 0001

Proboszcz Parafii
tel.: 261 524 710
tel. kom.: 519 039 198

Msze Św.

Niedziela: 9:00, 11:00
Wtorek, Środa,
Piątek, Sobota: 17:00
Czwartek: 8:00
Kancelaria parafialna
czynna po każdej Mszy św.

Ordynariat Polowy WP

Ogłoszenia Parafialne

12 kwietnia 2019

14.04.2019 r.
Niedziela Męki Pańskiej – Palmowa 

 1. Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, rozpoczyna uroczysty obchód Wielkiego Tygodnia. Jego punktem kulminacyjnym będzie Święte Triduum Paschalne upamiętniające wydarzenia od Ostatniej Wieczerzy po chwalebny dzień zmartwychwstania Pańskiego. W tych świętych dniach odnajdujemy najgłębszy sens życia Kościoła, świętej liturgii oraz źródło wszelkiej łaski.
 2. Spowiedź w tym tygodniu jest jeszcze w poniedziałek (15.04) w Parafii Mądrości Bożej oraz w poniedziałek i wtorek w Parafii NSJ.
 3. Dziś w niedzielę Palmową tradycyjnie u nas poświęcenie pojazdów mechanicznych czy też innych środków lokomocji. Od godz.: 10:00 będzie można wjechać na teren jednostki, na plac apelowy, gdzie po mszy św. o godz.: 11:00 będą poświęcone te pojazdy.
 4. Święte Triduum Paschalne rozpoczniemy w czwartek sprawowaniem pamiątki Ostatniej Wieczerzy ? uroczysta Msza Wieczerzy Pańskiej o 18:00. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do symbolicznej ciemnicy.
 5. Nabożeństwo Drogi krzyżowej w Wielki Piątek zostanie odprawione o 17:30 i po niej o godz. 18:00 będziemy sprawowali liturgię Męki Pańskiej. Zachęcamy do uczczenia Zbawiciela poprzez wysłuchanie opisu Męki Pańskiej oraz adorację krzyża św., za którą można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Po Komunii św. w uroczystej procesji przeniesiemy Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego. Ofiary z adoracji Krzyża przeznaczone są na Grób Pański w Jerozolimie.
 6. Wielka Sobota to czas modlitwy i wyciszenia przy grobie Chrystusa. Zapraszamy do chwil rodzinnej adoracji Najświętszego Sakramentu i oddania czci krzyżowi św.
 7. Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny w 9:00 do 13:00 co pół godziny. Podczas poświęcenie pokarmów wartę przy Grobie Pańskim podejmą żołnierze naszych jednostek.
 8. Zgodnie z najdawniejszym zwyczajem liturgię Wigilii Paschalnej rozpoczniemy po zmroku o godz. 21:00. Po obrzędach poświęcenia ognia, wysłuchaniu orędzia paschalnego i bogatej liturgii słowa odnowimy przyrzeczenia chrzcielne. Prosimy o przyniesienie ze sobą świec. Na zakończenie uroczystości ? procesja rezurekcyjna.
 9. W uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego oraz w Poniedziałek Wielkanocny Msze Święte według porządku niedzielnego tj. o godz. 9:00 i 11:00.
 10. Od jutra rozpoczniemy przygotowanie dekoracji ? Grobu Pańskiego. Jeśli ktoś by mógł pomóc w tych pracach i w przygotowaniu Kościoła do świąt to zapraszam od godz. 9:00.
 11. Solenizantom i jubilatom Wielkiego Tygodnia życzymy głębokich przeżyć nadchodzących dni i wszelkich potrzebnych darów.
 12. Wszystkim dziękuję za wszelką pomoc, za złożone ofiary, życzliwość, modlitwę ? Bóg zapłać.

Historia

Kościół powstał w zaadaptowanym budynku pochodzącym zprzełomu XIX iXX wieku - dawniej ujeżdżalni. Po II wojnie światowej w budynku tym mieściła się sala widowiskowo-kinowa. Prace adaptacyjne trwały od 11 lutego 1998r. do 30 czerwca 1998r. 20 września 1998r. Biskup Polowy WP gen.dyw.dr Sławoj Leszek Głódź dokonał aktu poświęcenia...

Czytaj więcej

Patron

Św. Jan urodził się w Dukli w rodzinie mieszczańskiej okolo 1414r. Studiował w Dukli i w Krakowie. W okresie młodości przez jakiś czas przebywał na pustelni w pobliskich lasach pod Cergową. Za przykładem Chrystusa, który działalność publiczną rozpoczął od pobytu na pustyni. Św. Jan oddalił się od codziennych zajec. Przez modlitwę i samotność chciał...

Czytaj więcej

Ordynariat Polowy - Śrem

Do Ordynariatu Polowego należą katolicy: żołnierze zawodowi, ich współmałżonkowie, dzieci, także pełnoletnie, o ile mieszkają w domu rodziców oraz dzieci i krewni zamieszkujący razem z nimi; żołnierze w czynnej służbie wojskowej (niezawodowi), w czasie pełnienia tej służby; pracownicy cywilni, zatrudnieni na stałe w jednostkach (instytucjach) wojskowych...

Czytaj więcej