Ordynariat Polowy WP

Parafia Wojskowa pw. Św. Jana z Dukli w Śremie

Ordynariat Polowy WP Ordynariat Polowy WP Ordynariat Polowy WP
Parafia pw. św. Jana z Dukli w Śremie

ul. Sikorskiego 2, 63-100 ŚREM
Nr konta: 56 9084 0003 2002 0000 2016 0001

Proboszcz Parafii
tel.: 261 524 710
tel. kom.: 519 039 198

Msze Św.

Niedziela: 9:00, 11:00
Wtorek, Środa,
Piątek, Sobota: 17:00
Czwartek: 8:00
Kancelaria parafialna
czynna po każdej Mszy św.

Ordynariat Polowy WP

Ogłoszenia Duszpasterskie

23 grudnia 2019

22.12.2019 r.
IV Niedziela Adwentu

 1. W najbliższych dniach będziemy przeżywali uroczystość Narodzenia Pańskiego. W najbliższy wtorek przypada Wigilia i kolejne świąteczne dni. Czy do ich przeżywania jesteśmy dobrze, po chrześcijańsku przygotowani? Narodzenie Dzieciątka Jezus powinniśmy świętować radośnie i z czystym sercem. Niech to będzie przeżycie religijne.
 2. Liturgiczny obchód pamiątki narodzenia Chrystusa rozpoczniemy od Pasterki, czyli Mszy Świętej sprawowanej o północy z wtorku, 24 grudnia, na środę, 25 grudnia. Wcześniej w naszych domach, wspólnotach rodzinnych zadbajmy o tradycyjną, chrześcijańską oprawę wigilijnej wieczerzy. Niech to będzie okazja, może jedyna w roku, do pojednania, zgody, wyciągnięcia przyjaznej dłoni do kogoś spośród bliskich, znajomych, w sąsiedztwie. Niech wigilijnej wieczerzy towarzyszą wspólna modlitwa, lektura fragmentu Pisma Świętego o narodzeniu Zbawiciela świata (Ewangelia wg św. Łukasza), łamanie się opłatkiem, wspólny śpiew kolęd i pastorałek. Nie podawajmy na wigilijny stół alkoholu, tradycyjnie zachowajmy też wstrzemięźliwość od potraw mięsnych.
 3. Przy wigilijnym stole pamiętajmy o ubogich i samotnych. Zakorzenione w naszej tradycji dodatkowe miejsce przy stole wcale nie musi pozostać puste. Niech czas Bożego Narodzenia będzie przepełniony chrześcijańską, wzajemną życzliwością i dobrocią. Pamięcią obejmijmy również tych, którzy już od nas odeszli do domu Ojca, a żyli z nami, kochali nas i dla nas się trudzili.
 4. Zapraszam do udziału w Pasterce, która w naszej świątyni zostanie odprawiona tradycyjnie o godz. 22:00. Przed Mszą św. o godz. 21:30 będzie wspólne śpiewanie kolęd z naszych Zespołem Verset..
 5. Msze Święte w uroczystość Bożego Narodzenia oraz w drugi dzień świąt według porządku niedzielnego czyli o 9:00 i 11:00. Tradycyjnie w święto św. Szczepana w kościołach całej Polski składamy ofiary na potrzeby katolickich uczeni i wydziałów teologicznych w Polsce.  Z tej racji będzie puszka na KUL.
 6. W piątek (27.12), w święto św. Jana Apostoła i Ewangelisty, przypada kolejna – 101 rocznica Wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Zapraszam na Mszę św. o godz. 17:00. Po Mszy przejdziemy na cmentarz, gdzie przy mogile powstańców będzie apel pamięci i salwa honorowa, a następnie udamy się pod Wieże Ciśnień. W tym dniu będzie też Msza św. o godz. 8:00 z błogosławieństwem wina.
 7. W sobotę, w święto Młodzianków, męczenników z Betlejem, pragniemy modlić się w intencji dzieci nienarodzonych i niemowląt. Błogosławieństwo małych dzieci będzie na Mszy Świętej o godz. 17:00.
 8. Dziękuję wszystkim za wszelką pomoc przy dekoracji Kościoła. Szczególnie Panom z Grupy Zabezpieczenia przy postawieniu szopki oraz tym osobom, które odpowiedziały na apel i przyszły pomóc przy dekoracji. Dziękuję jednej rodzinie za przekazane choinek. Dziękuję Pani za wykonanie ręcznie pięknych ozdób na te choinki. Za złożone dary, które zostały przekazane rodzinom i dzieciom potrzebującym wsparcia (3 rodzin). 
 9. W poniedziałek będzie msza św. o godz. 17:00 i we wtorek o godz. 8:00 ? to ostatnie Roraty. Wszystkich zachęcam do udziału.
 10. W tym tygodniu spowiedź jeszcze w poniedziałek w Parafii NSJ – Jeziorany.
 11. Za tydzień po mszy św. o godz.; 11:00 zmiana tajemnic różańcowych.
 12. Niech te święta dla wszystkich Drogich Parafian i Gości będą pełne Bożego błogosławieństwa i miłości, którą przynosi ze sobą Boży Syn pod nasze dachy, w nasze rodziny i serce każdego z nas. Niech ta Boża radość i miłość przedłuża się na kolejne dni naszego świętowania i na całą naszą codzienność.
 13. Od soboty rozpocznę odwiedziny duszpasterskie, zwane kolędą. Pragnę odwiedzić Was, Drodzy Parafianie, aby zanieść do Waszych domów i rodzin Boże błogosławieństwo. Kolęda ma także służyć wzajemnemu poznaniu, zbliżeniu duszpasterza do powierzonych jego trosce parafian i odwrotnie. Niech to będzie okazja do rozmowy o radościach i smutkach odwiedzanych rodzin oraz o wspólnych sprawach naszej parafii.

 

Plan wizyty kolędowej:

28.12.2019 (sobota) od godz.: 10:00

Ul. Grunwaldzka 6 (całość ? początek od ostatniej klatki)

30.12.2019 (poniedziałek) od godz.: 16:00

 1. Wojska Polskiego 8 (od 16.00)

Ul. Szeroka 9 (od ok. 17.30)

Dalsza część od 02.01.2020 r.

Historia

Kościół powstał w zaadaptowanym budynku pochodzącym zprzełomu XIX iXX wieku - dawniej ujeżdżalni. Po II wojnie światowej w budynku tym mieściła się sala widowiskowo-kinowa. Prace adaptacyjne trwały od 11 lutego 1998r. do 30 czerwca 1998r. 20 września 1998r. Biskup Polowy WP gen.dyw.dr Sławoj Leszek Głódź dokonał aktu poświęcenia...

Czytaj więcej

Patron

Św. Jan urodził się w Dukli w rodzinie mieszczańskiej okolo 1414r. Studiował w Dukli i w Krakowie. W okresie młodości przez jakiś czas przebywał na pustelni w pobliskich lasach pod Cergową. Za przykładem Chrystusa, który działalność publiczną rozpoczął od pobytu na pustyni. Św. Jan oddalił się od codziennych zajec. Przez modlitwę i samotność chciał...

Czytaj więcej

Ordynariat Polowy - Śrem

Do Ordynariatu Polowego należą katolicy: żołnierze zawodowi, ich współmałżonkowie, dzieci, także pełnoletnie, o ile mieszkają w domu rodziców oraz dzieci i krewni zamieszkujący razem z nimi; żołnierze w czynnej służbie wojskowej (niezawodowi), w czasie pełnienia tej służby; pracownicy cywilni, zatrudnieni na stałe w jednostkach (instytucjach) wojskowych...

Czytaj więcej