Ordynariat Polowy WP

Parafia Wojskowa pw. Św. Jana z Dukli w Śremie

Ordynariat Polowy WP Ordynariat Polowy WP Ordynariat Polowy WP
Parafia pw. św. Jana z Dukli w Śremie

ul. Sikorskiego 2, 63-100 ŚREM
Nr konta: 56 9084 0003 2002 0000 2016 0001

Proboszcz Parafii
tel.: 261 524 710
tel. kom.: 519 039 198

Msze Św.

Niedziela: 9:00, 11:00
Wtorek, Środa,
Piątek, Sobota: 17:00
Czwartek: 8:00
Kancelaria parafialna
czynna po każdej Mszy św.

Ordynariat Polowy WP

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Garnizonie Śremskim

11 listopada 2016

UROCZYSTY APEL

W dniu 10 listopada 2016 roku o godzinie 14.00 na placu apelowym rozpoczęła się uroczysta zbiórka w związku z obchodami 98 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W uroczystym apelu uczestniczyli żołnierze 6. batalionu chemicznego Sił Powietrznych oraz 6. batalionu dowodzenia Sił Powietrznych, żołnierze Narodowych Sił Rezerwy oraz pracownicy wojska.

Podczas apelu przypomniano jak ważnym wydarzeniem dla Polski było odzyskanie niepodległości. Następnie odczytany został rozkaz o mianowaniu na kolejny stopień wojskowy oraz rozkaz o wyróżnieniu żołnierzy. Podziękowania za swoją pracą i zaangażowanie skierowane zostały również w kierunku pracowników resortu obrony narodowej.

Uroczysty apel zakończono defiladą pododdziałów.

OBCHODY ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

W dniu 11 listopada br. o godzinie 11.00 w Kościele Garnizonowym p.w. Św. Jana z Dukli odbyła się uroczysta msza święta w intencji naszej ojczyzny, w której uczestniczyli m.in. przedstawiciele 6. bchem SP, 6. bdow SP, włodarze Miasta Śrem, powiatu śremskiego, przedstawiciele służb mundurowych, harcerze, kombatanci, przedstawiciele organizacji oraz dzieci i młodzież. Oprawę liturgiczną zapewniła śremska orkiestra i Chór Moniuszko.

Mszy św. przewodniczył ks. prał. Marian Brucki ? dziekan śremski. W koncelebrze byli ks. płk Krzysztof Górski ? były proboszcz, ks. Andrzej Zieliński ? proboszcz z Parafii bł. Kozala i ks. kpt. Grzegorz Bechta ? Kapelan Garnizonu i Proboszcz Parafii, który wygłosił kazanie.

Po zakończeniu nabożeństwa wszyscy zgromadzeni udali się na cmentarz parafialny, aby pod Pomnikiem Poległych Bohaterów Powstania Wielkopolskiego uczcić Święto Niepodległości. Po krótkiej modlitwie odczytany został Apel Poległych, po którym przedstawiciele władz, służb mundurowych, szkół, stowarzyszeń i wielu organizacji pozarządowych oraz osoby prywatne, złożyły wiązanki kwiatów.

W dalszej części odbył się przemarsz na Plac 20 Października w Śremie, gdzie młodzież wykonała poloneza, było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i poczęstunek regalami.

p. Magdalena Krajczyńska

x.G.B

Historia

Kościół powstał w zaadaptowanym budynku pochodzącym zprzełomu XIX iXX wieku - dawniej ujeżdżalni. Po II wojnie światowej w budynku tym mieściła się sala widowiskowo-kinowa. Prace adaptacyjne trwały od 11 lutego 1998r. do 30 czerwca 1998r. 20 września 1998r. Biskup Polowy WP gen.dyw.dr Sławoj Leszek Głódź dokonał aktu poświęcenia...

Czytaj więcej

Patron

Św. Jan urodził się w Dukli w rodzinie mieszczańskiej okolo 1414r. Studiował w Dukli i w Krakowie. W okresie młodości przez jakiś czas przebywał na pustelni w pobliskich lasach pod Cergową. Za przykładem Chrystusa, który działalność publiczną rozpoczął od pobytu na pustyni. Św. Jan oddalił się od codziennych zajec. Przez modlitwę i samotność chciał...

Czytaj więcej

Ordynariat Polowy - Śrem

Do Ordynariatu Polowego należą katolicy: żołnierze zawodowi, ich współmałżonkowie, dzieci, także pełnoletnie, o ile mieszkają w domu rodziców oraz dzieci i krewni zamieszkujący razem z nimi; żołnierze w czynnej służbie wojskowej (niezawodowi), w czasie pełnienia tej służby; pracownicy cywilni, zatrudnieni na stałe w jednostkach (instytucjach) wojskowych...

Czytaj więcej