Ordynariat Polowy WP

Parafia Wojskowa pw. Św. Jana z Dukli w Śremie

Ordynariat Polowy WP Ordynariat Polowy WP Ordynariat Polowy WP
Parafia pw. św. Jana z Dukli w Śremie

ul. Sikorskiego 2, 63-100 ŚREM
Nr konta: 56 9084 0003 2002 0000 2016 0001

Proboszcz Parafii
tel.: 261 524 710
tel. kom.: 519 039 198

Msze Św.

Niedziela: 9:00, 11:00
Wtorek, Środa,
Piątek, Sobota: 17:00
Czwartek: 8:00
Kancelaria parafialna
czynna po każdej Mszy św.

Ordynariat Polowy WP

Dzień Flagi RP i Uroczystość NMP Królowej Polski

3 maja 2019

Święto Flagi przypadające na 2 maja to stosunkowo młoda tradycja. Zostało ustanowione w Polsce uchwałą z dnia 20 lutego 2004 roku jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Stanowi ono rodzaj hołdu dla jednego z najważniejszych symboli narodowych i zostało wprowadzone w celu propagowania wartości patriotycznych.

Tegoroczne obchody majowe rozpoczęliśmy uroczystym apelem upamiętniającym Dzień Flagi – symbol, z którym się identyfikujemy i który identyfikuje naszą Ojczyznę.

3 maja zaś obchodzimy Uroczystość NMP Królowej Polski oraz Święto Konstytucji. Zostało ono wprowadzone na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja w 1791 r. Od 1946 roku aż do 1990 roku świętowanie tego dnia było zakazane. Po obchodach Święta 1 Maja należało niezwłocznie zdejmować flagi, aby w dniu 3 maja nie było ich widać. Pierwsze uroczyste obchody Święta 3 Maja zostały wznowione w Warszawie na Placu Zamkowym w 1990 roku.  

Tego dnia w Kościele Garnizonowym pw. św. Jana z Dukli w Śremie zastała odprawiona Msza święta w intencji Ojczyzny. Mszy św. przewodniczył ks. mjr Grzegorz Bechta ? proboszcz i kapelan Garnizonu, który wygłosił kazania. W koncelebrze był ks. ppor. Mateusz Kubiak ? kapelan 124 batalionu letkiej piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej.

We Mszy św. udział wzięli: dowódcy jednostek wojskowych Garnizonu Śrem, przedstawiciele służb mundurowych, przedstawiciele władz powiatu i gminy, oraz poczty sztandarowe. Mszę Świętą uświetniła kompania honorowa 6 batalionu dowodzenia Sił Powietrznych.

Historia

Kościół powstał w zaadaptowanym budynku pochodzącym zprzełomu XIX iXX wieku - dawniej ujeżdżalni. Po II wojnie światowej w budynku tym mieściła się sala widowiskowo-kinowa. Prace adaptacyjne trwały od 11 lutego 1998r. do 30 czerwca 1998r. 20 września 1998r. Biskup Polowy WP gen.dyw.dr Sławoj Leszek Głódź dokonał aktu poświęcenia...

Czytaj więcej

Patron

Św. Jan urodził się w Dukli w rodzinie mieszczańskiej okolo 1414r. Studiował w Dukli i w Krakowie. W okresie młodości przez jakiś czas przebywał na pustelni w pobliskich lasach pod Cergową. Za przykładem Chrystusa, który działalność publiczną rozpoczął od pobytu na pustyni. Św. Jan oddalił się od codziennych zajec. Przez modlitwę i samotność chciał...

Czytaj więcej

Ordynariat Polowy - Śrem

Do Ordynariatu Polowego należą katolicy: żołnierze zawodowi, ich współmałżonkowie, dzieci, także pełnoletnie, o ile mieszkają w domu rodziców oraz dzieci i krewni zamieszkujący razem z nimi; żołnierze w czynnej służbie wojskowej (niezawodowi), w czasie pełnienia tej służby; pracownicy cywilni, zatrudnieni na stałe w jednostkach (instytucjach) wojskowych...

Czytaj więcej